نرم افزار آماری SAS

sas

نرم افزار آماری SAS

با خلق نرم‌افزار تحلیل آماری Statistical Analysis Software) SAS ) وبا توسعه آن توسط گودنایت و بار به همراه دو شریک دیگر جان سال و جین هلوگ در سال ۱۹۷۶ ،موسسه ساس که در حال حاضر بزرگ‌ترین شرکت خصوصی نرم‌افزار دنیا است،را تاسیس کردند.

نگارش‌های متعددی ازاین نرم‌افزار در دسترس می‌باشد. اولین نگارش موجود این نرم‌افزار نگارش تحت سیستم عامل DOS می‌باشد بعد از آن با ایجاد سیستم‌عامل‌های ویندوز و …، این نرم‌افزار قابلیت نصب تحت سیستم‌های عامل را در نگارش‌های بعدی یافت. اولین نگارش تحت ویندوز این نرم‌افزار نگارش ۱۲/۶ می‌باشد. نگارش های بعدی تحت سیستم عامل ویندوز عبارتند از نگارش ۷.۰، ۸.۰، ۸.۲ و ۹.۱ ، میباشند.

نرم افزار SAS از حرفه ای ترین نرم افزار های آماری است که در آن سرعت پردازش اطلاعات به نحو چشمگیری بالاتر از سایر نرم افزارهای آماری است و بنابراین میتوان از آن در کارهای پیچیده ی آماری استفاده نمود از محاسن دیگر این نرم افزار امکان برنامه نویسی برای تحلیلهای پیشرفته آماری و علی‌الخصوص برنامه نویسی جهت تحلیلهای ماتریسی است .

سامانه SAS یکی از بسته های نرم افزاری مفید برای تحلیل رگرسیون چندگانه می باشد . به خصوص این سیستم دارای شیوه های بسیار ساده و توانا برای کار با داده هاست . مزایای بررسی داده ها بعلاوه توان رسیدن به بسته ای نرم افزاری رگرسیون BMDP آن را برای آنهایی که کامپیوترشان IBM است یا با IBM سازگارند ارزشمند کرده است .

برنامه های SAS به دو صورت در اختیارند . برنامه های کتابخانه ای استاندارد که SAS آنها را به طور کامل انجام می دهد و برنامه های کتاب خانه ای تکمیلی که به وسیله استفاده کنندگان SAS ارائه شده اما کاملاً به وسیله SAS انجام نمی شوند .

در کتابخانه استاندارد چهاربرنامه رگرسیونی خطی و یک برنامه رگرسیونی غیر خطی وجود دارد .