نرم افزار آماری R

R

نرم افزار آماری R

قبل از پیدایش R زبان آماری S وجود داشت که بعد نسخه تجاری آن یعنی S PLUS منتشر شد اما به دلیل گران بودن این نرم افزار دو آمار دان نیوزلندی به نامهای Ross Ihaka و Robert Gentleman از دانشگاه Auckland تصمیم گرفتند زبانی بر اساس S برای اهداف آموزشی بنویسند.(به همین دلیل دستورات R نه بطور کامل ولی تا حد خیلی زیادی شبیه S PLUS است.) و از آنجا که حرف اول اسم هر دو نفر R می باشدنام نرم افزار خود را R گذاشتند.

نرم افزار R تقریباً کامل است و اکثر زمینه های آمار کاربردی(تحلیل سری های زمانی، رگرسیون خطی و غیر خطی، آزمون فرض های کلاسیک ، کدگذاری، خوشه بندی و …) را پوشش می دهد.

این نرم افزار یکی از قویترین و بروز ترین نرم افزارهای آماری که زمینه های مختلفی غیر از آمار نیز استفاده می شود. این نرم افزار در سال ۲۰۰۱ ارائه شده است. استفاده از این نرم افزار بدلیل رایگان بودن و بروز رسانی سریع رو به افزایش است. یکی دیگر از دلایل محبوبیت این نرم افزار قابل استفاده بودن آن برای کابران نرم افزار S-Plus میباشد.از مزایای دیگر این نرم افزار Open source بودن آن است؛ یعنی اگر مقاله ای بخواهید در مجله های معتبر علمی جهان به چاپ برسانید همچون SAS از شما پرسیده نخواهد شد که لایسنس نرم افزارتان چیست؟

جالب است که این نرم افزار حتی ساده ترین منوهای آماری را ندارد و تمامی امکانات آن از طریق دستورات و کد نویسی قابل استفاده است.

R توانایی گرافیکی قوی دارد که با قدرت آنالیز این زبان ارتباطی محکم دارد.

الان اکثر برنامه نویسان با استفاده از این نرم افزار برای ارائه الگوریتم های سریعتر در حال رقابت هستند مثلا برای رشته Imaging Process برنامه قالبا زمان بر هستند در حالیکه دکتر نولان (فرانسه ) بسته ای رو ارائه داده که کمتر از ۲۰ دقیقه به جواب مطلوب می رسد

نرم افزارى ساده، پر کاربردیست که کار با آن حتى براى دانشجویان مبتدى آسان و جذاب است.

در ضمن هم برای این نرم افزار و هم SPLUS هر تعداد کتاب راهنما و آموزشی دراینترنت بصورت مجانی و PDF در اختیارتان قرار می گیرد.

R-help محیطی مناسب و کارآمد برای جستجوی سوالات و دسترسی به توضیحات بیشتر است.

بخش مهمی از پایه محیط برنامه نویسی Rرا پکیج ها فراهم می کنند.

همه ی دستور العمل های Rو مجموعه اطلاعات در پکیج ها ذخیره شده اند. تنها زمانی که یک پکیج اجرا شده باشد محتوای آن در دسترس است

نرم افزار R را باز کنید. به عنوان اولین قدم از این نرم افزار به عنوان یک ماشین حساب مهندسى استفاده می کنید و عملیات محاسباتی مهم را به سادگی انجام می دهید.